معرفی ما

ریاضی فکر کن!

ما با ایده کمک به همه معلمان فارسی‌زبان ریاضی دبستان، این وبگاه را طراحی و برای نگه‌داری آن تلاش می‌کنیم. در این وبگاه سعی می‌کنیم ایده‌هایی برای غنی تر کردن کلاس‌های ریاضی پیش‌دبستان و پایه‌های دوره دبستان ارائه کنیم.
این مجموعه برای پشتیبانی از معلم‌ها آماده شده است؛ ولی پدر و مادرها هم می‌توانند از آن استفاده کنند. ساختار خیلی پیچیده نیست؛ کاربران می‌توانند با مراجعه به جستجوی پیشرفته و انتخاب پایه، موضوع و قالب ارائه ایده، پیشنهادهای ما برای تغییر دادن نوع یاددهی و حرکت به سمت یادگیری معنادار را دریافت کنند.
برخی از ایده‌ها تالیفی هستند و بسیاری از ایده‌ها را با ذکر منبع، از منابع دیگر آورده‌ایم. در تولید، تنظیم و انتخاب محتوا به جنبه‌های مختلفی توجه کرده‌ایم:

 

  • در تمام موضوعات یعنی اعداد و عملیات، جبر، هندسه، اندازه‌گیری، آمار و احتمال و منطق، نگاهمان معطوف به ایده‌های مرتبط با ریاضیات ارزشمند است.
  • به فرآیندهای ریاضی یعنی حل مسئله، استدلال و اثبات، برقراری اتصال، ارتباط ریاضی‌وار برای آشنایی با گفتمان ریاضی و بازنمایی توجه داریم.
  • روانی رویه‌ای و تسلط بر محاسبات بر پایه درک مفهومی دانش‌آموزان جزء اهدافمان است.
  • یکی از هدف‌هایمان گوناگون‌سازی آموزش برای دانش‌آموزان مختلف است. بنابراین بازی‌ها و تمرین‌هایی در سطوح مختلف داریم؛ همچنین برخی از ایده‌ها لایه‌دار هستند، یعنی دانش‌آموزان در سطوح مختلف می‌توانند در لایه‌های مختلف آن فعالیت و در گفتگوهای پیرامون آن شرکت کنند. لایه‌هایی از این فعالیت‌ها برای همه دانش‌آموزان در دسترس هستند اما لایه‌های عمیق‌تری هم برای به چالش کشیدن دانش‌آموزان پیشرو دارند و امکانی را برای معلم فراهم می‌کند تا بتواند در یک کلاس متنوع، از همه دانش‌آموزان پشتیبانی کند.
  • نزدیک بودن ایده‌ها به برنامه درسی را مد نظر داریم. گرچه گاهی ایده‌ای را که در برنامه درسی تنها در یک پایه آمده است، به عنوان زیرساخت در پایه‌های قبل و به عنوان یادآوری در پایه‌های بعد نیز پیشنهاد داده‌ایم.
  • جذابیت محتوا یکی دیگر از محورهای انتخاب فعالیت‌ها است که به معلم کمک می‌کند تا دانش‌آموزان بیشتری را درگیر فعالیت کند.
  • آموزش ضمنی معلمان یکی از اصلی‌ترین هدف‌های شکل‌گیری این مجموعه است. امیدواریم به‌کارگیری ایده‌هایی که به ریاضیات ارزشمند توجه دارند، فرصت‌های متنوع ریاضی‌ورزی برای دانش‌آموزان فراهم کند و معلم بتواند عملکرد دانش‌آموزان را بهتر مشاهده کند و برای خود او فرصتی برای یادگیری در کلاس درس ایجاد شود.
  • به تازگی ایده‌ها هم توجه می‌کنیم. با این امید که تازگی ایده‌ها به معلم کمک کند تا یک بار دیگر به موضوع بیاندیشد و به جنبه‌های مختلف آن نگاه کند و چیزهای جدید یاد بگیرد.
  • روش‌های یاددهی، یادگیری متنوع نیز مورد توجه بوده است. سعی می‌کنیم فعالیت‌های کلاسی، گروهی و فردی و انواع سبک‌های تدریس متناسب با یادگیری معنادار را در میان ایده‌های ارائه شده در این مجموعه بگنجانیم.

در «ریاضی فکر کن!» ایده‌هایی برای پایه‌های پیش‌دبستان، اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم دبستان آمده است. این ایده‌ها در قالب‌های مختلف فعالیت، کاربرگ، ابزار کاغذی، ابزار مجازی، فایل تعاملی، تمرین رایانه‌ای، بازی ریاضی و فیلم ارائه شده‌اند و از برنامه درسی ریاضی مشتمل بر موضوعات و فرآیندها پشتیبانی می‌کنند.

گاهی لطف همکاران عزیز شامل حالمان می‌شود و مواردی را برای اضافه شدن به ایده‌ها پیشنهاد می‌دهند. هر پیشنهاد بررسی می‌شود و اگر با اهداف و ملاک‌های این مجموعه همسو باشد، پس از ویرایش با نام تنظیم‌کننده و در صورت نیاز به ویرایش بیشتر، با نام تنظیم‌کننده و ویراستار بارگذاری می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به قسمت تماس با ما، مراجعه فرمایید.

مسئول وبگاه: زهره پندی

اعضای گروه سردبیری سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰: اطهر فیروزیان و مهدی شریعتی‌راد

اعضای گروه سردبیری سال ۱۴۰۱: اطهر فیروزیان، محدثه کشاورز و مهدی شریعتی‌راد

اعضای گروه سردبیری سال ۱۴۰۲: اطهر فیروزیان، هوشمند حسن‌نیا، محدثه کشاورز و مهدی شریعتی‌راد

از سال ۱۴۰۳، سردبیری این وب‌گاه به گروه «امید ریاضی» سپرده شده است.

چرا که «ریاضی فکر کن» آغاز یک راه بود…

دست‌اندرکاران این سایت در حال حاضر تلاش می‌کنند با حساسیت بیشتری کار را پیش ببرند و البته حوزه‌ی کار را گسترده‌تر از پیش می‌بینند. برای تحقق ایده‌ی بزرگتر، گویا زمانش رسیده که آرام آرام از «ریاضی فکر کن» به «امید ریاضی» کوچ کنیم گر چه این سایت و فعالیت‌هایش همین‌جا در دسترس خواهد ماند.

به امید ریاضی سر بزنید…

0