«شهربازی پرماجرا»

مجموعه «ریاضی با موشی» برای استفاده کودکانی نوشته شده که با ریاضی و مساله‌هایش مشکل دارند. هرجلد این مجموعه، برداشت تازه‌ای از مفاهیم ریاضی پایه ارائه می‌دهد. شخصیت‌های اصلی کتاب «ریاضی با موشی» دو موش کوچولو به اسم‌های آلبرت و واندو هستند که در دیوار خانه آدم‌ها زندگی می‌کنند. دست‌اندرکاران این مجموعه، هدف از تهیه آن را جلب توجه کودکان به داستان و ریاضی و همچنین به کار انداختن تخیل آن‌ها عنوان کرده‌اند. دو تا موش این مجموعه، نترس و وروجک هستند که در حالی که تخیل بچه‌ها را در داستان به کار می‌اندازند، از چنگ گربه ترسناک قصه هم فرار می‌کنند.
کتاب اول: شهربازی پرماجرا
در این کتاب آلبرت به خواهر بزرگش واندا می‌گوید نمی‌ترسد سوار وسیله‌های شهربازی شود، فقط دوست ندارد سوار آن‌هایی شود که بالا و پایین و چپ و راست می‌روند یا می‌چرخند. حالا باید دید وقتی آلبرت به اشتباه در صف یک بازی دیگر می‌ایستد، چه اتفاقی بناست برایش بیافتد…
فعالیت ریاضی بعد از خواندن کتاب:
فعالیت اول:
مربی مسیری شبیه ماز را با چسب کاغذی روی زمین می‌کشد. بچه‌ها گروه‌های دو نفره تشکیل می‌دهند. یکی از آن‌ها چشمانش را می‌بندد و ابتدای مسیرماز می‌ایستد و دیگری با استفاده از عبارت‌های برو جلو، برو عقب، بچرخ به راست و بچرخ به چپ، دوستش را راهنمایی می‌کند تا به انتهای مسیر برسد. سپس جای دو بازیکن عوض می‌شود.
پیشنهاد می‌شود مربی مسیرهای مختلفی را رسم کند تا گروه‌ها هم زمان فعال باشند. گروه‌ها می‌توانند مسیرهای خود را با یکدیگر جابه جا کنند.
فعالیت دوم:
بچه‌ها گروه‌های دونفره تشکیل می‌دهند. برای این بازی به چند تا کارت با تصویرهای ساده مانند شکل‌های هندسی برای هر گروه نیاز داریم که باید به پشت روی میز قرار بگیرند. یکی از بازیکنان، مدادی در دستش می‌گیرد و نوک آن را روی کاغذ قرار می‌دهد. دیگری یک کارت را بر می‌گرداند و بدون آن که آن را به دوستش نشان دهد، با استفاده از کلماتی مانند جلو ، عقب ، چپ، راست، صاف، بیشتر و کمتر، دوستش را هدایت می کند تا تصویر روی کارت را بکشد. البته بازیکن مداد به دست می‌تواند قبل از تمام شدن تصویر حدس بزند که چه چیزی را دارد می‌کشد و با اعلام حدسش، آن دور بازی را تمام کند. در دور بعدی جای بازیکنان عوض می‌شود.
دیگر کتاب‌های این مجموعه:
گم‌شدن در موزه
موش‌های اسکیت‌باز
آب‌بازی در ساحل
اولین روز مدرسه
موشِ بیشتر، خانه شادتر
آلبرت جمع می بندد
تولدت مبارک آلبرت!
آلبرت به اردو می رود
مهمانی عصرانه ی آلبرت
دوازده قدم آلبرت
آلبرت سرش شلوغ می شود
نویسنده: النور می
ترجمه: محبوبه نجف‌خانی
ناشر: افق

 • هیچ
 • ۲۹۷
 • ۰۴ آذر ۰۰
 • 1
 • قالب: معرفی کتاب
 • پایه: پیش اول
 • موضوع: هندسه
 • , , , ,
  اگر این ایده را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

  دیدگاه‌ها

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  دنبال کردن
  آگاه کردن
  guest
  0 دیدگاه‌ها
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  ایده‌های مرتبط

  0