راهنما

در این وبگاه، ایده‌ها در قالب‌های متنوعی جهت پشتیبانی از آموزش ریاضی دوره دبستان آمده است. در اینجا به معرفی این قالب‌ها می‌پردازیم:

 

فعالیت

در این بخش فعالیت‌ها و بازی‌هایی را معرفی می‌کنیم که به معلم‌ کمک می‌کند با اجرای آن‌ها در کلاس درس، درک بهتر و عمیق‌تری از مفاهیم ریاضی برای بچه‌ها ایجاد کند. بعضی از آن‌ها قلم و کاغذی هستند و بعضی نیاز به ابزارهای ساده و در دسترس دارند. در معرفی هر فعالیت، هدف آموزشی آن، ابزار و توضیحات کامل مربوط به اجرای آن فعالیت آمده‌است. تعدادی از فعالیت‌ها تألیفی هستند و تعدادی، برگرفته از منابع معتبر می‌باشند.

 

ابزار کاغذی

در این بخش که مخاطب آن معلم‌ها هستند، صفحه‌ها و ابزارهای کاغذی مختلفی را به اشتراک گذاشته‌ایم که می‌تواند در فعالیت‌های مختلف استفاده شود. برخی از این ابزارها در فعالیت‌های و کاربرگ‌های همین وبگاه هم استفاده شده است. هر مجموعه از ابزارهای کاغذی با یک نام مشخص شده‌اند و فایل آن‌ها قابل دانلود است.

 

ابزار مجازی

تکنولوژی با سرعت عجیبی وارد زندگی انسان شده‌، در حالی که استفاده از آن در آموزش و به خصوص در آموزش ریاضی، مغفول مانده‌است. معلم و دانش‌آموز برای بیان فکر و ایده‌های خود به ابزار نیاز دارند. در بسیاری از کشورها ابزارهای مجازی برای آموزش‌های از راه دور و حتی آموزش‌های کلاس درس طراحی شده‌اند تا هم به کار سرعت ببخشند و هم مشکل محدودیت در استفاده از ابزار برای همه بچه‌ها را از میان بردارند. در این بخش، انواع ابزارهای مجازی آموزش ریاضی را که به طور رایگان در دسترس می‌باشند، یک‌جا جمع کرده و توضیحات کاملی از نحوه استفاده از هرکدام ارائه می‌کنیم.

 

تمرین‌ رایانه‌ای

تمرین‌های تعاملی، تمرین‌های مجازی بَرخطی هستند که بچه‌ها می‌توانند آن‌ها را به تنهایی و بدون حضور معلم انجام دهند و از درستی یا نادرستی پاسخ خود مطلع شوند. این نوع تمرین‌ها بعد از آموزش مفهوم پیشنهاد می‌شود تا به روانی رویه‌ای کودک کمک کند. بیشتر این تمرین‌ها به شکل بازی طراحی شده‌اند تا برای بچه‌ها لذت‌بخش باشند.

 

کاربرگ

بسیاری از معلم‌های عزیز در سراسر کشور کاربرگ‌های آموزشی خود را با ما به اشتراک می‌گذارند و ما پس از بررسی، کاربرگ‌هایی را که محتوای آموزشی آن‌ها هم‌راستا با اهداف ما و شامل ریاضیات ارزشمندی است، انتخاب کرده و در اختیار شما قرار می‌دهیم تا به کمک آن‌ها کلاس‌خود را پربارتر کنید.

 

بازی ریاضی

در این بخش، از میان انواع بازی‌های ریاضی برخط، بازی‌هایی انتخاب و معرفی شده‌اند که بر اساس معیارهای ما دارای ریاضیات ارزشمند بوده و بار شناختی بالایی دارند.

تلاش کردیم نحوه انجام هر بازی را به صورت کامل و شفاف توضیح دهیم تا برای معلم‌ها و بچه‌ها قابل استفاده باشد و بچه‌ها از ریاضی‌ورزی لذت ببرند.

 

فایل تعاملی

این فایل‌ها که پسوند آن‌ها h5p است، قابل دانلود و بارگذاری و استفاده در صفحات دیگری در شبکه است.

 

فیلم

تعدادی از معلمان عزیز از سراسر کشور فیلم‌های آموزشی خود را برایمان ارسال می‌کنند. پس از بررسی دقیق این فیلم‌ها، در صورتی که هم‌راستا با معیارهای ما باشند، آن‌ها را در این قسمت به اشتراک می‌گذاریم تا برای تمامی معلمان قابل استفاده باشند.

 

0