«سه ثانیه»

تا حالا به این فکر کرده‌اید که در سه ثانیه چه کارهایی می‌شود انجام داد؟ یا چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟ در سه ثانیه پرنده‌ای پرواز می‌کند و رنگین کمانی پیدا می‌شود. در سه ثانیه بادبادک کودکی به هوا می‌رود و برگ‌های پاییزی به زمین می‌ریزد… در سه ثانیه‌ها زندگی جریان دارد..!
در این کتاب نویسنده سعی کرده است کارهایی را که در سه ثانیه انجام می‌شود، در کنار هم جمع آوری کند.‌ استفاده متفاوت از عدد ۳ در کمیت‌های مختلف مانند زمان و مسافت نیز در کتاب مورد توجه بوده است و از این جهت، می‌توان از این کتاب در کلاس ریاضی استفاده کرد. البته ماجرای کتاب فراتر از ریاضی آن است…
کتاب «سه ثانیه» با این موقعیت‌های هیجان انگیز، قاب‌های زیبایی را برایمان تصویرسازی می‌کند. تا اینکه در صفحات پایانی توجه مخاطب را به یک واقعیت دردناک جلب می‌کند:
در دنیا
در هر سه ثانیه
در تمام این سه ثانیه‌ها
کودکی از گرسنگی می‌میرد.

این کتاب درباره گرسنگی است. اتفاقی که در هر سه ثانیه جان کودکی را در گوشه و کنار کشورهای فقیر می‌گیرد. نویسنده با زبانی شاعرانه و تصاویر تاثیرگذار، زیبایی‌های زندگی و این حقیقت تکان‌دهنده را در کنار هم نشان می‌دهد. البته به همین قدر بسنده نمی‌کند و خواننده را به تفکر و یافتن راه‌حل دعوت می‌کند:
در هر سه ثانیه
کودکی به فکر فرو می‌رود.
در هر سه ثانیه
کودکی یک راه حلی در سر دارد.

شاید این کتاب را باید آخر کلاس خواند. یعنی می‌شود که فعالیت‌های متنوعی با ثانیه‌ها داشته باشیم. تصور کنیم و تخمین بزنیم در یک ثانیه چه‌کارهایی می‌شود کرد..!؟ در پنج ثانیه چطور…!؟ در سه ثانیه…!؟ خوب که گفتیم و انجام دادیم و شنیدیم، پای کتاب را به دقیقه‌های آخر کلاس باز کنیم. بخوانیم و بچه‌ها را بدون هیچ نتیجه‌گیری رها کنیم. شاید وقتی دیگر راجع به آن حرف زدیم. (وبگاه کتابک فعالیت‌های خوبی در این زمینه دارد).

نویسنده و تصویرگر: ژورژ لُموئن
مترجم: مرجان حجازی‌فر
ناشر: کتاب‌های شکوفه؛ وابسته به نشر امیرکبیر

سه ثانیه

 • هیچ
 • ۷۵۸
 • ۰۲ مهر ۹۹
 • 1
 • قالب: معرفی کتاب
 • پایه: سوم چهارم
 • موضوع: اندازه‌گیری
 • , , , , , , , , , , ,
  اگر این ایده را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

  دیدگاه‌ها

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  دنبال کردن
  آگاه کردن
  guest
  0 دیدگاه‌ها
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  ایده‌های مرتبط

  0