«دکمه‌های نقره‌ای»

ساعت 9:59 صبح روز پنجشنبه، جودی یک اردک کشید. با کلاه استوانه‌ای و عصا و چکمه‌هایی از جنس چرم خیلی نرم. روی چکمه‌ها دکمه‌های نقره‌ای گذاشت: یک… دو… آخرین دکمه را که می‌خواست بکشد، خودکارش روی هوا ماند.
درست در همین لحظه برادر کوچکش آرام از جایش پا شد و اولین قدم‌هایش را برداشت… مادرش با یک سوت حلبی آهنگ ایرلندی می‌زد و آمبولانسی جیغ‌زنان از جلوی خانه جودی گذشت…
در این کتاب، نویسنده با شکل و رنگ و کلمه نگاهی متفاوت به جهان را به تصویر می‌کشد. نشان می‌دهد که در یک دقیقه چه رخداد‌هایی می تواند پیرامون ما اتفاق بیفتد که با کمی توجه می‌توان آنها را دید. بعد از خواندن این کتاب تصویری شگفت‌انگیز، می‌شود که با هم به موقعیت‌های دیگر فکر کنید و ببینید از زاویه نگاه شما چه رخدادهایی در یک برش یک دقیقه‌ای از زندگی می‌تواند اتفاق بیفتد.

فعالیت ریاضی بعد از خواندن کتاب:
مربی پس از خواندن کتاب، از بچه ها می‌خواهد که گروه های دو نفره تشکیل دهند و به هر گروه یک ساعت شنی یک دقیقه ای  می‌دهد. (خوب است پیش از فعالیت بچه‌ها با ساعت شنی و عملکرد آن آشنا شده و با آن بازی کرده باشند. مثلا خوب است مدت زمان عبور شن ها را با حرکت عقربه‌ی ثانیه شمار ساعت دیواری مقایسه و مشاهده کنند و بدانند که یک دقیقه در هر کدام از دو تا ساعت، چطور نمایش داده می‌شود.)
سپس مربی از گروه‌ها می‌خواهد با ساعت شنی خود به مکان‌های مختلفی بروند (حیاط مدرسه، وسط کلاس، پشت پنجره و…) و هر گروه، یک دقیقه را با ساعت شنی‌شان اندازه بگیرند و تا پایان یافتن یک دقیقه مشاهداتی داشته باشند (مثلا ببینند که می‌توانند چند تا برگ را در یک دقیقه از حیاط مدرسه جمع کنند، چند تا دکمه را می‌توانند در طول یک دقیقه باز و بسته می‌کنند، چند تا ماشین در طول یک دقیقه از کنار پنجره رد می‌شود). ‌سپس گروه‌ها با پایان یافتن یک دقیقه، در کنار هم می‌نشیند و در مورد یک دقیقه مشاهده‌ی خود با یک دیگر گفت وگو می‌کنند. ‌همچنین گروه‌ها می‌توانند اتفاقات را نقاشی کرده و به دیوار بچسبانند و سپس نقاشی گروه‌های مختلف را مشاهده کنند.

نویسنده و تصویرگر: باب گراهام
مترجم: سارا خسرونژاد
ناشر: نشر میچکا

 • هیچ
 • ۳۶۷
 • ۱۱ اردیبهشت ۰۰
 • 1
 • قالب: معرفی کتاب
 • پایه: پیش اول دوم سوم
 • موضوع: اندازه‌گیری
 • , , , , , , , , ,
  اگر این ایده را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

  دیدگاه‌ها

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  دنبال کردن
  آگاه کردن
  guest
  0 دیدگاه‌ها
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  0